Czym różnią się meble kolonialne i meble stylowe?

Często pojęcia mebli stylowych i kolonialnych są wykorzystywane zamiennie, co niekoniecznie musi być zgodne z prawdą. Można generalnie powiedzieć, że meble stylowe wykonywane są na wzór jakiegoś stylu – angielskiego, rustykalnego, barokowego, czy właśnie kolonialnego. Nazywanie więc mebli kolonialnych meblami stylowymi jest błędem, ale już meble stylowe mogą być meblami kolonialnymi.

Pojęcie mebli kolonialnych

Meble kolonialne charakteryzują się solidnością i wysoką wytrzymałością. Mogą przetrwać w zasadzie w niezmienionym stanie przez nawet 100 lat i będą co najwyżej wymagały odświeżenia. Warto powiedzieć, że cechą charakterystyczną mebli kolonialnych jest ich masywność i trwałość. Dzięki wykonaniu z dobrej jakości drewna, są eleganckie i odporne na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. W aranżacjach wnętrz świetnie będą się prezentowały w salonie, gabinecie, czy w sypialni. Są unikatowe i proste zarazem. Wnętrza stylizowane są wręcz stworzone na potrzeby prezentowania mebli kolonialnych.

Pojęcie mebli stylowych

Najprościej rzecz ujmując można powiedzieć, że meble stylowe wykonywane są na wzór mebli z jakiejś epoki. Meble stylowe mogą więc zostać stworzone na wzór projektów mebli kolonialnych. Do ich produkcji wykorzystuje się różnego rodzaju drewno, choć najlepiej by było, aby jego gatunek był ten sam, co zastosowany przy produkcji oryginalnych mebli kolonialnych. Meble stylowe łączą w sobie funkcjonalność z wielowiekową tradycją w dziedzinie meblarstwa. Niejednokrotnie one również są wytwarzane ręcznie, zgodnie z tym, jak wykonywano meble w danych czasach.

Drewno

Najważniejszą kwestią przy produkowaniu mebli stylowych, na wzór oryginalnych mebli kolonialnych, jest wykorzystywanie do tego celu odpowiedniego rodzaju drewna, pochodzące z egzotycznych krajów Dalekiego Wschodu. Najczęściej meble te wytwarzane są z litego drewna – mahoniu, palisandru lub akacji indyjskiej. Produkcja mebli kolonialnych wedle tradycji odbywała się w zakładach rzemieślniczych. Poszczególne elementy takiego wyposażenia wnętrz były robione ręcznie, przez stolarzy – artystów, dlatego też każdy taki mebel ma oryginalny charakter. Każdy egzemplarz mebli kolonialnych jest rękodziełem.