Eklektyczne wnętrza

W ostatnim czasie bardzo modne jest łączenie różnych stylów w projektowaniu wnętrz. Hitem trendów w projektowaniu mieszkań i domów jest eklektyzm. Eklektyczne wnętrza są dziś niewątpliwie w modzie, ale co właściwie oznacza eklektyzm? Otóż, najprościej rzecz ujmując można powiedzieć, że jest to umiejętne łączenie i spajanie ze sobą przeszłości z teraźniejszością. Meble z różnych epok współgrają ze sobą w jednej stylizacji danego pomieszczenia. Trzeba mieć jednak wiele wyczucia i znajomości obowiązujących trendów, aby rzeczywiście połączyć ze sobą nowoczesność z tradycją i uzyskać przy tym znakomite rezultaty.

Definicja eklektyzmu

Przyjęło się określać eklektyzmem czynności polegające na łączeniu elementów znacznie różniących się między sobą pod względem formalnym i treściowym. Eklektyzm występuje nie tylko w trendach projektowania wnętrz, ale w różnorodnych sztukach plastycznych i wzornictwie. Sprowadza się on do zestawienia w jedną, spójną całość zupełnie odmiennych form i motywów, które najczęściej pochodzą z różnych epok w dziejach. W dawnych czasach eklektyzm miał negatywne znaczenie, ale dziś określa się tym mianem oryginalne pod względem stylistycznym realizacje projektantów wnętrz.

Zasady eklektyzmu

Projektanci kreujący eklektyczne wnętrza stawiają na zestawienia różnych stylistycznie mebli i elementów wyposażenia. Czasem, takie działanie może wydawać się szokujące, ale jeśli bliżej przyjrzymy się podobnym realizacjom niewątpliwie dojdziemy do wniosku, że to „szaleństwo” jest dobrze przemyślane i stwarza oryginalną kompozycję, pasującą do całości wystroju domu lub innych pomieszczeń, na przykład hotelowych.

Uciekając się do eklektyzmu łączy się w jednym pomieszczeniu antyki z nowoczesnymi meblami, czy wykończeniem wnętrz. Wbrew pozorom, zestawienie antycznych, kolonialnych mebli z nowoczesnymi może dać bardzo ciekawą stylizację, której nie zobaczymy w uniwersalnych katalogach firm meblarskich, czy u znajomych. Takie aranżacje dają sobie nawzajem wiele dobrego – antyczne meble, które z natury są ciężkie i solidne, zyskują lekkości i zupełnie nowego, odmiennego charakteru jeśli umieścimy je w sąsiedztwie awangardowych linii. Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie czy dom były zaaranżowane z nutką polotu oraz charakteryzowały się oryginalnością, spróbujmy wykorzystać eklektyzm we wnętrzach. Jeśli sami nie mamy intuicji, aby się tym zająć, zatrudnijmy do tego celu profesjonalnego projektanta wnętrz.