Meble kolonialne

Meble kupowane w większości hipermarketów budowlanych i z wyposażeniem wnętrz, albo wybrane z katalogu meblarskiego firm działających w całej Polsce, są mało oryginalne. W zasadzie w co drugim domu w Polsce można znaleźć te same zestawy, połączone co najwyżej ze sobą w nieco innej konfiguracji. Uniwersalne meble są tanie i powszechnie dostępne. Zwykle robi się je ze sklejki, czyli płyt meblowych MDF. Alternatywą dla takiego uniwersalnego stylu wyposażania wnętrz w sprzęty meblowe, będzie styl kolonialny. Jeśli chcemy wyróżnić swój dom, albo choćby jedno pomieszczenie w domu, zdecydujmy się na wybór mebli kolonialnych.

Styl kolonialny

meble kolonialnePoczątków stylu kolonialnego należy poszukiwać w XVIII-wiecznej Azji i Afryce, w koloniach brytyjskich. Połączenie wpływów z Wysp Brytyjskich i tamtejszych stylów aranżacjach wnętrz, dało świetne rezultaty. Meble kolonialne najczęściej wykonywane były z egzotycznych gatunków drzew, dostępnych w Azji i Afryce. Między innymi było to mango, drzewo różane czy palisander.

Współczesny styl kolonialny

Meble kolonialne, które są dziś dostępne w sklepach, są wiernym odbiciem tego, jak sprzęty te wyglądały 200 lat temu. Styl kolonialny jest zręcznym połączeniem stylu orientalnego z europejskim. Funkcjonalność i kształt mebli w połączeniu z egzotycznym drewnem i unikatowym ręcznym wykonaniem, tworzy meble oryginalne i ponadczasowe. Są one proste, posiadają niewielką ilość zdobień, a jednak świetnie oddają kolonialne klimaty Azji i Afryki.

Połączenie nowoczesności ze stylem kolonialnym

Meble nowoczesne i kolonialne mogą współgrać w jednej aranżacji wnętrza. Coraz częściej można się spotkać z takim połączeniem stylów wnętrzarskich. Meble kolonialne są masywne i bardzo trwałe, ale z drugiej strony nie brak im elegancji. W zastosowaniu praktycznym są bardzo wygodne. Meble kolonialne można kupić na targach staroci, od prywatnych właścicieli, jak również w sklepach meblarskich, specjalizujących się w wytarzaniu właśnie takich mebli. Często meble nowo wytworzone są specjalnie postarzane, aby wyglądały tak jak meble kolonialne z XVIII wieku. Techniki postarzania mogą mieć różny charakter, ale efekt jest taki, że otrzymujemy meble z pociemniałego, bardziej uszlachetnionego drewna.