Meble stylowe i nowoczesne w jednym wnętrzu

Antyki mogą mieć ogromną wartość, nie tylko finansową, ale również sentymentalną, z perspektywy ich właścicieli. Bardzo interesującą kategorią antyków są sprzęty meblowe. Stare kozetki, sofy czy komody i sekretarzyki pochodzące z poprzednich epok, mogą przedstawiać sobą doskonały obraz, o ile były one we właściwy sposób przechowywane. Takie meble określa się często mianem mebli stylowych. Są one wpisane w dany styl w aranżacji wnętrz, który już jakiś czas temu przeminął. Nie oznacza to jednocześnie, że w dzisiejszych czasach przy dekorowaniu pomieszczeń domowych, nie można skorzystać ze stylowych mebli. Niekoniecznie muszą one znaleźć się w każdym pomieszczeniu w naszym domu czy mieszkaniu, ale mogą one być ciekawym akcentem, który będzie dopełniał obrazu całej aranżacji.

Co zrobić z antykami po dziadkach?

Wiele osób dziedziczy meble stylowe i dlatego też nie ma serca ich wyrzucić. Czasem może się wydawać, że meble te kompletnie nie pasują do wystroju wnętrza. Niemniej jednak, przy użyciu odpowiednich zabiegów, można zestawić ze sobą meble stylowe z nowoczesnymi, uzyskując modną dziś aranżację wnętrza. Meble po babci, zabytkowa witrynka czy komoda pamiętająca czasy II wojny światowej, to prawdziwe skarby, których żal pozostawiać na strychu czy w piwnicy. W takich miejscach szybko zaczną niszczeć i później już tylko gruntowna renowacja może im przywrócić dawną świetność.

 

Meble stylowe w nowoczesnym mieszkaniu

Styl nowoczesnej aranżacji pomieszczeń charakteryzuje się prostymi liniami, monochromatycznymi kolorami wykorzystanymi do dekoracji, jak również dużymi powierzchniami meblowymi. Jak do tego dopasować antyczne meble? Czy stylowa komódka, ozdobiona żłobieniami, figurkami i kwiatami może wpasować się w nowoczesne wnętrze?
Specjaliści – dekoratorzy i projektanci wnętrz twierdzą, że jak najbardziej.

Jeśli potraktujemy meble stylowe jako obiekt artystyczny, można go świetnie wyeksponować na tle nowoczesnej aranżacji. W ten sposób stworzona zostanie oryginalna aranżacja na zasadzie kontrastu. Pamiętać należy, aby nie rzucać światła bezpośrednio na nasz stylowy mebel. Ma on być w końcu rzeczą użytkową w naszym salonie, czy sypialni, a nie eksponatem w muzeum, którego za nic nie można dotknąć.